طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : پنج شنبه ۷ شهریور, ۱۳۹۸ | کد خبر : 43015 | نویسنده : velayat |
 •   

  مراسم تودیع و معارفه روسای کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد صبح امروز با حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه ، مسئولان ارشد استان کهگیلویه و بویراحمد، نمایندگان مجلس، شورای قضایی استان و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد. حجت الاسلام والمسلمین در ابتدای حضور در شهر یاسوج ، در […]

  مراسم تودیع و معارفه روسای کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد صبح امروز با حضور حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه ای معاون اول قوه قضائیه ، مسئولان ارشد استان کهگیلویه و بویراحمد، نمایندگان مجلس، شورای قضایی استان و جمعی از مسئولان استانی برگزار شد.

  حجت الاسلام والمسلمین در ابتدای حضور در شهر یاسوج ، در گلزار مطهر شهدای این شهر ،نسبت به مقام والای شهدای گرانقدر با اهدای گل ادای احترام نمود.

  به گزارش نفتانیوز به نقل از روابط عمومی و ارتباطات دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمددکتر حسن نگین تاجی رئیس کل جدید دادگستری کهگیلویه و بویراحمد در مراسم معارفه ی خود گفت:منشور دادگستری استان در مبارزه با مفسدین اقتصادی، فرمان ۸ ماده‌ای رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای است، فرصت برای عمیق شدن این فرمان ۸ ماده‌ای کم هست، مهم‌ترین بحث این فرمان این است که تسامح در مقابله با مفسدین به معنای همدستی و تبانی با آنها است، بخصوص قاضی‌ای که سوگند خورده و رفتار او باید نمونه باشد، جای تعجب دارد که بخواهد در این وادی ورود کند.

  دکتر حسن نگین تاجی رئیس کل جدید دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد از حجت الاسلام والمسلمین محسنی اژه‌ای معاون اول قوه قضائیه برای حضور در این آئین تشکر کرد و اظهار کرد: در ابتدای کلام از حسن اعتماد مسئولان ارشد قوه قضاییه خصوصاً آیت الله رئیسی تشکر دارم، انشالله بتوانم آنچه را برعهده گرفته‌ام به نحو شایسته و مطلوب بجا آوردم. و انشالله آنگونه که حجت الاسلام والمسلمین اژه‌ای بیان کردند بتوانم رفتار کنم.

  مقام ارشد قضایی استان سپس به موضوع اجرای طرح آسیب شناسی اشاره و بیان کرد: طرح عملیاتی و اجرایی به نام «طرح عنصرشناسی دعاوی» را که چند سال بر روی آن کار کرده‌ام و تا حدی در دادگاه‌های مرکز استان اجرایی کردیم، بر اساس آسیب شناسی پرونده‌ها به این نتیجه رسیدیم در کنار عواملی مثل ورودی پرونده‌ها آنچه نقش اساسی در اجرا نشدن یک حکم دارد، نقش دادرس یا قاضی‌ای است که آشنایی با مباحث ندارد و این در اطاله دادرسی نقش دارد.

  دکتر نگین تاجی ابراز کرد: برخی پرونده‌ها حدود ۵ سال در دادگاه‌ها در جریان بوده‌اند و حکم صادر شده و وقتی به مرحله اجرا رسیده، عملاً قابلیت اجرا نداشت. وقتی موشکافی در ۳۰ پرونده با عناوین مختلف صورت دادیم، به نقش دادرس در اطاله دادرسی رسیدیم.

  وی تاکید کرد: علت این است که در دانشکده‌های حقوق، در دوره‌های کارآموزی، دادرسان و حتی وکلای ما آشنایی با مفاهیم دعوی و ارکان و عناصر آن ندارند. وقتی قاضی ماهیت دعوا را نشناسد نمی‌تواند توصیفی صحیح از اعمال حقوقی داشته باشد.

  رئیس کل دادگستری استان افزود: وقتی قاضی عناصر و ارکان را نشناسد خود به خود پرونده‌ها طولانی می‌شود و آراء بعضاً قابلیت اجرایی ندارد.

  دکتر حسن نگین تاجی به تشریح طولانی شدن پرنده‌های تقسیم ارث در دادگاه‌ها پرداخت و گفت: در یک پرونده‌ای که در آن مسئله تقسیم ارث بود، به این یافته رسیدیم که هم قاضی و هم کارشناس در دعوای تقسیم با شیوه‌های مالکیت و تقسیم آشنا باشد. چند ماه در دادگاه‌ها این طرح را با قضات و کارشناسان در میان گذاشتیم. آموزش کاربردی عملی در این رابطه برگزار کردیم و نتیجه این شد که پرونده‌های تقسیم ارث به سرعت و در مدت زمان کوتاه رسیدگی شد و قابلیت اجرایی پیدا کرد. انشالله این طرح را به عنوان نمونهدر استان کار خواهیم کرد.

  وی افزود: یک بحث انتقادی هم دارم، اینکه نظارت‌ها انجام می‌شود ولی کیفیت نظارت اهمیت دارد. هیئت‌های بازرسی در چهارچوب ماده ۲۸ نظر می‌دهند ولی شیوه نظارت اهمیت اساسی دارد.

  رئیس کل دادگستری استان کهگیلویه و بویراحمد در جمع مجموعه مدیران استانی و روحانیون ، فرماندهان نیروهای نظامی و انتظامی به بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی پرداخته و گفت: امروز مردم از جرائمی مثل اختلاس، ارتشا، تصرف غیرقانونی در اموال دولتی، تبانی در مبادلات دولتی، پولشویی هم در سطح مسئولین و هم در سطح عمومی و مردم عادی ناراحت هستند.

  نگین تاجی خاطرنشان کرد: منشور دادگستری استان فرمان ۸ ماده‌ای رهبر معظم انقلاب حضرت امام خامنه‌ای است، فرصت برای عمیق شدن این فرمان ۸ ماده‌ای کم هست، مهم‌ترین بحث این فرمان این است که تسامح در مقابله با مفسدین به معنای همدستی و تبانی با آنها است، بخصوص قاضی‌ای که سوگند خورده و رفتار او باید نمونه باشد، جای تعجب دارد که بخواهد در این وادی ورود کند.

  وی تصریح کرد: مباحث دیگر نگاه‌های قومی و قبیله‌ای است. آیا قاضی‌ای که قسم خورده و وظیفه‌اش خدمت به مردم است باید به نگاه‌های قومی و قبیله‌ای توجه کند.

  دکتر نگین تاجی تأکید کرد: حضرت آیت الله رئیسی در مباحث مربوط به طرح عناوین در رسانه‌ها به خوبی عنوان کرده‌اند که بسیار خوب است رسانه‌ها در امر مبارزه با فساد همراه با مسئولین باشند، اما باید مطالب مستند و مدلل عنوان شود، اگر قرار باشد بخاطر منافع شخصی، حزبی، قومی و قبیله‌ای آبروی اشخاص را زیر سؤال ببریم قوه قضاییه این را تحمل نخواهد کرد.

  رئیس کل جدید دادگستری استان بیان کرد: بنابراین عنوان می‌کنم در برخورد با مفاسد اقتصادی هیچ خط قرمزی را لحاظ نخواهیم کرد، دانه درشت‌ها که از آنها با عنوان مجرمان یقه سفید از آنها یاد می‌شود بدانند دستگاه قضایی با کسی تعارف ندارد و هیچ حاشیه امنی برای کسی وجود ندارد.

  دکتر نگین تاجی گفت: بعضی من را به مهربانی می‌شناسند ولی به قول حضرت آیت الله رئیسی مهربانی هیچ منافاتی با قاطعیت در عمل ندارد. و این وظیفه قوه قضاییه و خواسته و مطالبه عمومی برخورد قاطعانه و شجاعانه است. به گونه‌ای که به قول رهبر انقلاب برکات عمل مشهود باشد نه یک مبارزه ظاهری و شعارگونه و تظاهرگونه.

  وی بیان کرد: گردن کلفت‌ها و دانه درشت‌ها اجازه ورود به نخبگان و سرمایه گذاران واقعی نمی‌دهند، در حالی که مبارزه صادقانه ما با امر مبارزه با فساد جوانان را امیدوار می‌کند.

  در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین مزارعی نیز در سخنانی آنچه محور کار ما است اجرای عدالت است. عدالت است که جامعه را به قله سعادت و اوج سربلندی و پیشرفت و توسعه می‌رساند.

  وی خاطرنشان کرد: برای اجرای عدالت باید بسترهایی فراهم کرد. در ابتداء باید بستر امنیت را در جامعه فراهم کنیم. سروران محترم همه ما، نه تنها دستگاه قضایی، باید مایه بگذاریم برای اینکه بستر امنیت را به عنوان بستر حیات بشر ایجاد کنیم تا بتوانیم در سایه امنیت، عدالت را هم، برقرار کنیم لذا تکلیف سنگین است، اجرای عدالت کار بسیار دشوار و کار قضاوت کار بسیار دشوار و از طرفی بسیار ارزشمند است.

  وی تصریح کرد: بزرگوارانی که در عرصه امنیت تلاش می‌کنند، نیروهای جان بر کف نیروی انتظامی، نیروهای مقتدر سپاه، سربازان گمنام، شورای تأمین و دستگاه‌های اجرایی باید دست به دست هم بدهند.

  مزارعی ابراز کرد: به اعتقادبنده باید برنامه ریزی هایی در مدیریت امنیتی جامعه ایجاد کنیم که دستگاه‌های قضایی فقط مواجه با سرریز مشکلات جامعه باشد، نه اینکه همه مشکلات جامعه وارد دستگاه قضایی شود.

  حجت الاسلام والمسلمین مزارعی گفت: امروز دستگاه قضایی مواجه با ورود بیش از حد پرونده به دستگاه قضایی است که لازمه‌اش این است که همه مجموعه‌ها و دستگاه‌های اجرایی و خاصه ادارات کل رسیدگی کنند و اینطور نباشد که دستگاه قضایی مسئول رسیدگی به مشکلات دستگاه‌های اجرایی و سازمان‌ها باشد.

  حجت الاسلام مزارعی بیان کرد: ضمن تشکر از استاندار ، استدعا دارم با همکاری مدیران شایسته‌ای که شما را همیاری می‌کنند طوری عمل شود که کمترین پرونده‌ها به دستگاه‌های قضایی وارد شود.

  رئیس کل پیشین دادگستری استان افزود: با مردم مدارا کنید، مردم عاشق ولایت هستند، مردم مرید ولایت هستند. عملکرد ما فاصله‌ای ایجاد نکند، فردا خود ما اولین کسانی هستیم که در محضر خداوند باید پاسخگو شویم.

  وی ادامه داد: مردم صادق، پاک و مستحق خدمت دارید، جانتان را مایه بگذارید برای مردمی که من ۴ سال و نیم خادمشان بودم و افتخار می‌کنم که خداوند برهه‌ای از خدمتم را در محروم‌ترین استان کشور گذاشت تا بتوانم خادم پابرهنگان، گرسنگان و فقیران باشم، انشالله یار مستضعفین و ضعفا باشیم.

  حجت الاسلام والمسلمین مزارعی ابراز کرد: از همه همکاران حلالیت می‌طلبم، اگر اوقات تلخی از من دیدید برادرانه یا پدرانه از این باب بوده که فعالیت‌ها به نحو احسن انجام گیرد و نمره ۱۹ یک همکار تبدیل به ۲۰ شود نه اینکه خصومتی بوده باشد.

  وی خاطرنشان کرد: خدایا شاهد باش برای خدمت آمدم، قصدم ارتقاء بچه‌های استان بود، همه شما شاهد هستید یک نفر از خارج از استان نیاوردم از طرفیت های استان استفاده کردم، خوشحالم که امروز ظرفیت‌های خوبی در این استان ایجاد شده، نمونه‌اش آقای دکتر نگین تاجی است که یازده ماه پیش از ما خداحافظی کرد.

  وی بیان کرد: امروز خوشحالم نیرویی که در این استان در کنار بنده کار کرده، دوست عزیز بنده است، با استان آشنایی دارد، خوشحالم از همین سرزمین است، چون از همان ابتدا بر این باور بودم که باید بچه‌های این استان را بلند کنیم، امروز قریب بیش از ۲۰ نفر از همین استان در سمت‌های دادستان و سمت‌های دیگر مشغول هستند.

  مزارعی در انتها گفت: عرض پایانی‌ام این است که حلالم کنید و دعایم کنید چون سخت محتاج دعا هستم.

  در پایان این مراسم از حجت الاسلام و المسلمین مزارعی رئیس قبلی دادگستری استان تشکر و دکتر حسن نگین تاجی به عنوان رئیس کل جدید دادگستری استان معرفی گردید.

  امروز جمعه ۱۶ خرداد ۱۳۹۹
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • وضعیت گچساران قرمز شد/۲۳کرونایی در ٢ روز
 • تداوم رزمایش کمک مومنانه در بام نفت ایران /وقتی همدلی همچنان ادامه دارد
 • افزایش بی سابقه شمار مبتلایان به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد/شنایایی ۶۱ مورد بیمار کرونا در استان
 • پیام فرمانده انتظامی شهرستان گچساران به مناسبت رحلت جانسوز امام خمینی رحمه الله علیه و قیام خونین ۱۵خرداد سال ۴۲ 
 • افراد مبتلا به کرونا در کهگیلویه و بویراحمد به ۶۹۲ نفر رسید/۹ بیمار مبتلا به ویروس کرونا درگچساران شناسایی شد 
 • آتش سوزی خاییز مهار شد
 • دیدار فرمانده انتظامی شهرستان گچساران در راستای رفع مشکلات انتظامی مردم
 • مدیرکل ارتباطات و امور بین الملل شرکت مخابرات ایران: مشتریان مخابرات نسبت به پرداخت صورتحساب تلفن ثابت خود اقدام کنند
 • کشف بیش از ۷ کیلو تریاک در گچساران
 • دستگیری سارق حرفه ای با اعتراف به ۱۰ فقره سرقت درگچساران
 • رئیس کلانتری ۱۱ علی آباد فرماندهی انتظامی شهرستان گچساران منصوب شد
 • پایداری کامل سد مخزنی پس از زلزله های شدید گچساران
 • برای سومین بار در شبانه روز گذشته ،زمین لرزه‌ای به قدرت ۳.۴ در مقیاس درونی زمین ریشتر گچساران را لرزاند
 • زلزله های گچساران تلفات جانی نداشته است
 • افزلیش مبتلایان به ویروس کرونا در کهگبلویه و بویراحمد
 • آتش سوزی در چند نقطه از جنگل‌ها و مراتع گچساران
 • سرپرست مخابرات کهگیلویه وبویراحمد:بسته مکالمه همراه اول ویژه عید سعید فطر
 • کشف کالاهای قاچاق بیش از ۵۳۵ میلیون ریال در گچساران
 • بیانیه اصحاب رسانه استان کهگیلویه و بویراحمد به مناسبت روز جهانی قدس
 • جانشین فرمانده انتظامی شهرستان گچساران منصوب شد.