طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : جمعه ۳۱ خرداد, ۱۳۹۸ | کد خبر : 42505 | نویسنده : velayat |
 •   

    در مراسمی با حضورجمعی از مسئولان و ریش سفیدان قاتلی از قصاص نفس نجات یافت. به گزارش نفتانیوز به نقل ازروابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد در آستانه ی هفته بزرگداشت قوه قضائیه در نشستی در خانواده ی مقتول این آئین برگزار شد. حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مزارعی رئیس کل […]

   

  در مراسمی با حضورجمعی از مسئولان و ریش سفیدان قاتلی از قصاص نفس نجات یافت.

  به گزارش نفتانیوز به نقل ازروابط عمومی و ارتباطات دادگستری کل استان کهگیلویه و بویراحمد در آستانه ی هفته بزرگداشت قوه قضائیه در نشستی در خانواده ی مقتول این آئین برگزار شد.

  حجت الاسلام والمسلمین غلامرضا مزارعی رئیس کل دادگستری این استان در سخنانی این حرکت را از سوی جمعی از سادات یک حرکت فرهنگی در استان نامید.

  رئیس کل دادگستری استان گفت: شما متنفذین، ریش سفیدان و بزرگترهایی که در بین این ۲ طایفه مداخله و در بین فامیل آمدید این فرهیختگی و بزرگی فامیل مرحوم سید مجید سادات فرجی را می رساند، و اینکه بعد از چند سال به این نتیجه رسیدند که خدایا تو بخشنده ای ، ما هم می بخشیم.

  رئیس شورای قضایی استان اظهار داشت: امروز سید بزرگوار، پدر این مرحوم و فامیل این خانواده،این حرکت بزرگ و قرآنی را عملی و الگو کردند و این یک حرکت فرهنگی برا ی استان و همه کشور است.

  غلامرضا مزارعی در ادامه افزود: حرکت فرهنگی و قانون مداری دیگری که این خانواده پیشه کردند این بود که کسی را تهدید و متعرض به خانواده ی قاتل نشدند و آنها را در عسر و حرج قرار ندادند و الان  این حقی را که خدای تعالی و قرآن کریم و قانون برای آنها احراز ، اثبات و تبین کرده ، این خانواده به فرمایش حضرت حق اقتداء و عفو کردند.

  این مقام قضایی با اظهار این نکته که باید دست پدر خانواده و فامیل شان را بوسید فامیلی که فرهنگ مدارانه و با آرامش و بدون تعرض ، ذره ای ایجاد مزاحمت برای خانواده قاتل نکردندبیان داشت: توقع از این بزرگوار هم همین بودانسانی بزرگ و متخلق ، قطعاً همین توقع هم بود ،خاصه فامیل سادات فرجی که این حرکت از ناحیه ی این خانواده ی شریف و بزرگ، یک مبنای فرهنگی دراستان کهگیلویه و بویراحمد و کشور است.

  وی تأکید کرد: گاهی اوقات براثر مباحث خواسته یا ناخواسته ممکن است یک قتلی رخ می دهد و باید فرهنگ مدارانه و موضوع را به قانون واگذار کنیم .

  رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد گفت:ما مجموعه ی دستگاه قضایی و همکارانم و اعضای شورای قضایی که امروز خدمتتان رسیدیم قطعاً خودمان را خادم شما می دانیم.

  حجت الاسلام و المسلمین مزارعی با اظهار اینکه این موضوع باید به یک فرهنگی تبدیل شود افزود: از صدا و سیمای استان که در تمام عرصه های فرهنگی زحمات زیادی می کشند می خواهم این موضوع را مرتب در کشور انعکاس دهند آن هم در استان عشیره ای و قبیله ای که اگر قتلی رخ دهد براثر فرهنگی که برگرفته از شجاعت و شهامت آنهاست فرهنگی حاکم است که همه ی فامیل برانگیخته می شوند و اما فرهنگ گذشت و شهامت و شجاعت آن را دارند این موضوع را منشتر نمایند.

  این مقام قضایی با اشاره  به این بخشش قصاص نفس تصریح کرد: بزرگانی در استان کهگیلویه و بویراحمد هستند که خون جوان شان را عفو می کنند.

  خانواده محترم سادات فرجی و بستگان شان یقین بدانید این حرکت شما که اکنون ۲ طایفه در کنار هم هستند موجب خشنودی قلب امام زمان (عج) و دل مقام معظم رهبری که سکاندار جهان اسلام هستند و فراتر از جغرافیای ایران اسلامی است را شاد کردید.

  وی به خانواده قاتل نیز توصیه نمود: شما خانواده ی محترم  رحمانی که مورد لطف قرار گرفتند سفیری برای ایجاد این فرهنگ در جامعه و انتقال این رأفت  باشید.اینکه تعدادی انسان های مؤمن و خیِّر و متّقی واسطه شدند تا این حرکت زیبا انجام بگیرد.

  مقام ارشد قضایی استان ضمن بیان این موضوع که شاید اقتضای کار بنده و همکارانم در حوزه ی قضایی صدور حکم مقتضی قضایی باشد افزود: اما از خانواده ی همین قضات و همکاران واسطه ی خیر می شوند و با کمک شورای حل اختلاف در این پرونده وساطت و خدمت خانواده سادت فرجی عرض ارادت کردند.

  وی افزود: تقارن خوبی بود که در هفته ی قوه ی قضائیه که همزمان با شهادت معمار دستگاه قضایی شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی در منزل یکی از سلاله ی پیامبر سید بزگوار آقای سادات فرجی جمع شویم و در یک امرو فرهنگ خیر یک حرکت بزرگ را رسانه ای و اجتماعی کنیم تا همه ی مردم در سطح استان و کشور بدانند که پدر عزیزی از خون جوانش علیرغم حق شرعی و قانونی اش برای اینکه یک فامیل و یک جامعه آرام باشند،می گذرد .

  رئیس کل دادگستر ی استان در ادامه اظهار داشت: در استان کهگیلویه و بویراحمد دستگاه قضایی در مقابل تکلیفی که در برخورد با جرائم در همه ی پرونده ها داردعلیرغم این که تکلیف دارد ورود، برخورد و حکم قانونی را صادر کند جوانی در یک درگیری به قتل می رسد با برکت خدای تعالی و جده ی سادات و بزرگواری خودشان مصالحه ای انجام شد و طرف مقابل را بخشیدند و این سید عزیز امروز پس از قریب ۱۰ سال این خانواده را از دغدغه ای که داشتند نجات می دهد و یک کارفرهنگی ایجاد کردند.

  مزارعی افزود: دعا کنیم در استان ولایی کهگیلویه و بویراحمد از این به بعد چنین اتفاقی نیفتد و اگر اتفاقی افتاد با بزرگ منشی که در قوم لر می بینم نگذارند تنش ایجاد شود.

  دستگاه قضایی در کنار رسالت برخوردی ، رسالت کار سازشی و رفع اختلاف را هم دارد این امر با کمک شورای حل اختلاف ریش سفیدان و افراد ذی نفوذ انجام می شود.

  وی نام و یاد آیت الله العظمی مرحوم سید کرامت الله ملک حسینی را گرامی داشت و افزود: آن مرحوم انصافاً مرد بزرگی در جنوب کشور بود و اکنون فرزند بزگوارش سید شرف الدین ملک حسینی هم بحمدالله در استان موجب برکت و مؤثرهستند.مزارعی ادامه داد: در ۲ سال گذشته ششمین پرونده ی قتلی است که دستگاه قضایی مداخله و با کمک ریش سفیدان و اقارب و بستگان خانواده ی مقتول و با وساطت خانواده ی قاتل و بزرگترهای که در استان وجود دارد با صلح و سازش مختومه شده است.و همین جا اعلام می کنم بنده هم خادم و دست بوس مردم استان هستم.

  رئیس کل دادگستری استان در پایان گفت تا روزی که در این استان هستم قول شرف می دهم نگذارم ذره ای خلاف قانون خاصه در حفظ خون مسلمان کم و زیاد شود.

  در این مراسم رئیس اداره ی امور شورا های حل اختلاف استان نیز در سخنانی در خصوص این پرونده ی قتل گفت: این قتل در سال ۱۳۸۹ اتفاق افتاد .

  سید محمد ابراهیم ساجدی افزود: قاتل و مقتول همکلاسی بودند.

  ساجدی گفت:می توان گفت یکی از قتل هایی در استان بود که هیچ گونه تعارضی از سوی طایفه ی مقتول نسبت به طایفه ی قاتل رخ نداد.

  وی گفت: این موضوع نشان از فرهنگ دینی و پیروی از سیره ی عملی رسول خدا (ص)،ائمه ی اطهار(ع)و باتوجه به سیادت بودن مقتول بود و آنها تحت اشتباه قاتل قرار نگرفتند.

  ساجدی در پایان گفت: سادات امامزاده فرج الله (ع) یاسوج هم قانون و شرع این حق را برای شان اثبات کردند و هم در عین بزرگواری ، اول برای رضای خدا و دوم به حرمت بزرگان و ریش سفیدان احترام قائل شدند و از این حق قانونی خود گذشتند.

  در این آئین سید علیرضا سادات فرجی پدر مقتول هم سخنان خود را با تلاوت سوره ی مبارکه ی کوثر آغاز نمود و اظهار داشت: برای رضای خدا و جد بزگوارم و همه ی فامیل و برادرانم ، روحانیون و ریش سفیدان و بزرگان ایل بویراحمد،که تشریف آوردند ، بنده وظیفه دارم دست تک تک شما را ببوسم .وظیفه دارم از آقای آیت الله سید شرف الدین ملک حسینی که زحمت کشیدند تشکر نمایم.

  شما بزرگوارانی که زحمت کشیدید و ما را خوشحال کردید و ما هم برای رضای خدا هم بخشیدیم.

  در این هنگام مادر مقتول مرحوم سید مجید سادات فرجی نیز در جمع حضور یافت و با لهجه و ادبیات شیرین لری از حضور حاج آقای مزارعی تشکر و از حضرت آیت الله ملک حسینی نماینده ی مقام معظم رهبری در استان قدر دانی نمود و گفت: به احترام جناب عالی و همکاران و همیاران تان برای رضای خدا بخشیدیم.

  مادر مقتول مرحوم سید علیرضا سادات فرجی در ادامه افزود: به احترام سادات امامزاده فرج الله (ع) یاسوج که اگر فعالیت سادات جلیل القدر این امامزاده نبوداین بخشش انجام نمی شد چون وظیفه ی اسلامی و سیدی خود را بجا آوردند.

  ابرچسب ها :
  امروز پنج شنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • پایان قدرت نمایی کاذب یک شرور با اسلحه در گچساران
 • پسر اعجوبه ۹ ساله از دانشگاه فارغ‌التحصیل می‌شود!لورن سایمنز
 •  ۱۷ مورد ابهام در نظریه جدید کارشناسی پرونده نجفی/۶ آذرماه زمان رسیدگی مجددمحمدعلی نجفی
 • مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی کهگیلویه و بویراحمد منصوب شد
 • قرار جلب به دادرسی برای یک نهاد استانی در کهگیلویه و بویراحمد
 • واکنش نیروی انتظامی به انتشار خبری با موضوع زمین خواری// لازم است برخی از مسئولان در جلسات با علم و آگاهی لازم اظهار نظر نمایند
 • سرلشکر باقری: ثمره تلاش‌های شهید طهرانی مقدم ایران را به قدرت اول موشکی منطقه تبدیل کرد
 • در پی مرگ نوزاد ۲۹ هفته ای در یاسوج۳  مسئول بیمارستان امام سجاد(ع) یاسوج برکنار شدند
 • آغاز ثبت‌ نام در طرح ملی مسکن در کهگیلویه و بویراحمد
 • گرامیداشت شهدای قیام مردمی ۱۹آبان درگچساران
 • کشف بیش از ۲۸ کیلو حشیش در عملیات مشترک پلیس کهگیلویه و بویراحمد و بوشهر
 • تکذیب شایعه گروگان گیری در گچساران
 • دستگیری مجدد مجرم سابقه دار متواری از زندان گچساران
 • تاجگردون رااز دست دهید تا ۲۰۰سال آینده  دیگر پیش نمی آید که رئیس کمیسیون برنامه و بودجه  کشوراز گچساران fhan
 • نجات معجزه آسای خانواده ۵ نفره یاسوجی در حادثه انفجار گاز 
 • مسمومیت ۱۰نفر با گاز مونوکسید کربن در بویراحمد
 • ایستگاه موبایل روستای شامبراکان گچساران افتتاح شد+ تصاویر 
 • ۸روستای شهرستان گچساران آبرسانی شد 
 • ماجرای مرگ نوزاد ۲۹ هفته در بیمارستان امام سجاد یاسوج
 • افتتاح ۸ پروژه ورزشی در گچساران با حضور وزیر ورزش