طراحی سایت و قالب وردپرس
 • تاریخ انتشار خبر : چهارشنبه ۲۱ آذر, ۱۳۹۷ | کد خبر : 40850 | نویسنده : velayat |
 •   

  به گزارش نفتانیوز غلامرضا پاکدل در یاد داشتی به عنوان ناگفته و نقد ششم به بررسی پرونده مغازه های شرکت نفت پرداخت. به نام خدا پرونده مغازه‌هاي شركت نفت پس از شش سال به كجا انجاميد؟ پلمپ مغازه‌هاي شركت نفت چگونه باز شد و چرا وقتي به تعهداتشان عمل نكردند دوباره پلمپ نشدند ؟ اموال […]

  به گزارش نفتانیوز غلامرضا پاکدل در یاد داشتی به عنوان ناگفته و نقد ششم به بررسی پرونده مغازه های شرکت نفت پرداخت.

  به نام خدا

  پرونده مغازه‌هاي شركت نفت پس از شش سال به كجا انجاميد؟

  پلمپ مغازه‌هاي شركت نفت چگونه باز شد و چرا وقتي به تعهداتشان عمل نكردند دوباره پلمپ نشدند ؟

  اموال مازاد دولتي بايد از طريق مزايده واگذار شوند/ مغازه‌هاي شركت نفت به چه صورت هنوز در اختيار افراد خاص هستند؟

  انتصابات سياسي و فاميلي سبب شد تا منافع شركت نفت فداي منافع افراد شود.

  آنقدر اين موضوع مسكوت ماند تا سازمان بازرسي ورود كرد.

  با سلام و دعاي خير،

  از اينكه بر حسب وظيفه و قولي كه داده ام، در راستاي شفاف سازي و دفاع از عملكرد خود و مجموعه همكارانم كه شش سال به ناحق مورد بي مهري واقع گرديد، ناچار به تكميل ناگفته ها و نقدها هستم، پورش طلبيده و اميدوارم باعث رنجش خاطرهيچ عزيزي نگردد.

  همانگونه كه مستحضريد، در راستاي دفاع از عملكرد اينجانب و مجموعه همكارانم و نقد نماينده محترم گچساران و افراد منصوب و مورد حمايتشان، تاكنون ناگفته ها و نقدهاي اول تا پنجم، تحت عناوين دفاع از حقوق نفتي ها،  انتصابات و شايسته سالاري، طرحها و پروژه هاي عمراني، واگذاري منازل سازماني و تخصيص امتياز خودروهاي استيجاري،  بعلاوه موارد مختلف ديگري از جمله ورزش خصوصاً ورزشهاي قهرماني و بالاخص فوتبال، جايگاه واقعي بسيج و ايثارگران، سعي در قهرمان نشان دادن رفوزه ها در قضيه اندوه بار سقوط هواپيملي تهران/ ياسوچ،  توجه به نخبه ها يا به عبارتي نخبه پروري و شفافيت و يكرويي با مردم، عدم حضور در زمانهاي حساس و حياتي درمجلس و نيز مطالب و پاسخهاي متقابلي در خصوص آنها، مورد نقد، بررسي و مقايسه قرار گرفته اند، كه متأسفانه از سوي نماينده محترم پاسخي داده نشده و براي مردم شفاف سازي صورت نگرفته است.  در همين راستا  ناگفته و نقد ششم تحت عنوان ” مغازه‌هاي شركت نفت ” بشرح زير به اطلاع مي رسد:

  از آنجائيكه بنده و همكارانم سعي در اصلاح امور داشتيم، وقتي متوجه شديم كه پنجاه و چهار باب مغازه‌ شركت نفت، در اختيار

  برخي افراد حقيقي مي باشند، نحوة واگذاري آنها را جويا شديم و مشخص گرديد كه اينها به روش بسيار نادر و شايد ناياب در عرف بازار،  به نام  عاريه ( به عبارتِ رايجِ آنجا، ُمعير و ُمستَعير)  در اختيار افراد قرار گرفته اند. به اين ترتيب كه اين افراد هيچگونه رهن، كرايه، پيش پرداخت يا كلاً هيچ وجهي بابت استفاده از اين مغازه ها پرداخت نمي نمايند،  بلكه فقط پول آب و برق آنها را پرداخت مي نمايند و جالب آنكه چنانچه تعميراتي روي اين مغازه ها انجام دهند مطابق فاكتوري كه ارائه مي كنند، هزينه تعميرات را به حساب شركت نفت مي گذارند. به همين دليل اگر از يك بنّا، برقكار يا هر تعميركار مرتبطي فاكتوري ارائه دهند كه مبلغي هزينه كرده اند، شركت نفت به همان مبلغ بدهكار مي شود و معمولاً معادل همان مبلغ پول آب و برق چند ماه راهم پرداخت نمي كنند. بدتر اينكه در مواردي،  مغازة شركت نفت توسط شخص سومي به كسي اجاره داده شده بود و مستأجر ماهيانه كرايه را به حساب موجركه گاهاً حتي ساكن گچساران هم نبود، واريز مي‌كرد و شركت نفت هيچ نقشي در اين ماجرا نداشت.

  به هر حال همه كساني كه در مغازه ها فعاليت داشتند فراخوانده شدند و به آنها اعلام شد كه مغازه ها به عنوان اموال مازاد شركت نفت، بايد برابر مقررات مزايده گذاشته شوند و بايستي تا تهيه اسناد مزايده و طي فرايند آن يا نسبت به تخليه مغازه ها اقدام و يا نسبت به پرداخت اجاره مطابق نرخ كارشناسي دادگستري اقدام نمايند.

  طبيعتاً بابِ طبع برخي از آنها نبود. لذا بلافاصله طرح دعوي شد و پس از مشخص شدن نرخ كارشناسي دادگستري، با توجه به پيش بيني زمان فرايند مزايده، قراردادهاي  يكساله با نرخ كارشناسي دادگستري آماده شدند.

  اكثراً به موضوع نگاه منطقي داشته و به قول يكي از آنها توجه به باوري كه به كسب و روزي حلال داشتند، نسبت به امضاء قرارداد اقدام نمودند ولي برخي ها از  امضاء قراردادها امتناع كردند. با پيگيري به عمل آمده حكم پلمپ مغازه ها اخذ و نسبت به پلمپ آنها اقدام گرديد.

  بر حسب اتفاق، در همين زمان نشستي با حضور رئيس محترم وقت اداره اطلاعات، نماينده محترم، رييس محترم وقت روابط عمومي شركت نفت، با امام جمعه محترم شهرستان گچساران داشتيم كه امام جمعه محترم گلايه هايي درخصوص عدم داشتن بودجه جهت انجام كارهاي فرهنگي و قرآني داشتند.

  در آنجا مطرح شد كه يكي از پيشنهادات اين است كه بخشي يا تمام كرايه اين مغازه ها در صورت اخذ مجوز از وزير محترم وقت نفت، مي تواند در اختيار امام جمعه محترم يا هيأت امنايي قرار گيرد تا صرف امور فرهنگي،  قرآني و ورزشي كرد.

  در آن جلسه موضوع مورد استقبال نماينده محترم قرار گرفت و فرمودندكه اخذ مجوز وزير توسط ايشان انجام خواهد شد. دو روز بعد از جلسه كه متوجه شدند برخي از مغازه ها در اختيار برخي از بستگانشان از جمله آقايان ع . ا، ع . ا و . . . هستند، با كمال تعجب، نه تنها از اخذ مجوز منصرف گرديدند، بلكه با بنده تماس گرفته و نسبت به پلمپ كردنِ مغازه ها و پيگيري قضايي موضوع، معترض شدند كه خدمتشان عرض كردم اولاً : اموال مازاد و بلا استفاده دولتي، طبق قانون بايد از طريق مزايده واگذار شوند، ثانياً : اگر به هر دليلي قرار است بدون مزايده در اختيار افراد حقيقي قرار گيرند، چرا به چند جوان بيكار واگذار نشوند تا گرهي از مشكلات آنها باز شود؟

  چرا در اختيار افرادي كه جزء متمولين شهر هستند، قرار داشته باشند؟ به هر حال ايشان همچنان اصرار داشتند ولي بنده نپذيرفتم و بر طي مراحل قانوني اصرار ورزيدم و مسير قانوني را ادامه دادم.

  همانگونه كه قبلاً عرض شد، اكثرافرادي كه در مغازه مشغول فعاليت بودند به موضوع منطقي نگريسته و به فرمايش يكي از آنها براي كسب و ارتزاق حلال، شروع به امضاء قرارداد نمودند و مغازة مربوط به آنها فكِ پلمب شد ولي از سوي نزديكان نماينده، به اميد فك پلمپ با پيگيري ايشان، بدون امضاء قراداد، منع و گاهاً تهديد مي شدند، تا اينكه بنده جابجا شدم و مديرعامل جديد منصوب گرديدند كه متأسفانه رئيس امور حقوقي و قراردادهاي شركت دقيقاً پس از ديدار آقاي ع . ا  با مدير عامل وقت و اعتراضشان نسبت به همين موضوعِ مغازه ها، توسط ايشان تعويض شدند و اين بود كه پلمپها ( شايد با امضاء قرار داد )، باز شده و متاسفانه مزايده اي برگزار نشد و پرونده مغازه ها مسكوت ماند.

  اگر به فرض قرار دادي با نرخ كارشناسي امضاء شده باشد، براي يك سال و تا تعيين تكليف مزايده بوده است. با توجه به اينكه بنده بيش از هفده سال عضو كميسيون مناقصات مي باشم، با اطمينان عرض مي كنم كه يك سال، زمان كافي براي برگزاري مزايده بود، اگر اراده و عزمي براي آن مي بود.

  هر چند ايراد و مشكل اصلي عدم برگزاري مزايده در سال هزار و سيصد و نود و دو است، ولي آيا نرخ كارشناسي دادگستري براي سالهاي بعد از نود و دو اخذ شده است؟ در حاليكه بنابر اين بود كه در همان ارديبهشتِ نود و دو كلية افرادي كه در مغازه ها فعاليت مي كردند، نسبت به انعقاد قرارداد اقدام، سپس پلمپ ها باز و پرداخت اجاره مطابق قراردادها پرداخت مي شد،  همزمان نيز اسناد مزايده آماده مي شد تا قبل از ارديبهشت نود و سه مزايده برگزار و برنده ها مشخص مي گرديدند و مغازه ها از طريق مزايده واگذار مي شدند.

  البته شايد بگويند برخي از آقايان قرارداد امضاء كرده اند ولي اين پاسخ كفايت نمي كند، چون اولاً مي بايست در ارديبهشت نود و دو  همه افراد نسبت به امضاء قرارداد بر اساس نرخ كارشناسي آن روز اقدام مي نمودند و سپس پلمپها باز مي شدند، ثانياً مي بايست در ابتداي سال نود و سه نيز اولين مزايده به نتيجه مي رسيد.

  ولي متأسفانه انتصابات سياسي، فاميلي و خارج از شايسته سالاري، از جمله احكام سرپرستي شصت ماهه به جاي شش ماهه، سبب شد تا منافع شركت فداي منافع افراد شود و تاكنون حتي كسي حاضر به طرح اين موضوعات نشده است، تا حدي كه اخيراً رييس محترم اداره كل بازرسي استان اعلام نموده اند كه ” مغازه هاي شركت نفت از اين پس! با اطلاعيه و مزايده به افراد صلاحيت دار سپرده مي شود “. ضمن تشكر از ايشان، بايد پذيرفت اين عارضة‍ همان رانت هاست كه ايجاب مي كند تا بازرسي مجبور به ورود به موضوع شود.

  انتظار مي رود از سوي آقاي نماينده كه شش سال به هر طريقي عملكردِ اينجانب را زير سوال مي بردند و از سكوت معنادار بنده سوء استفاده مي كردند و افرادِ دخيلِ مورد حمايتشان، به اين سوالات مهم پاسخ داده شده و شفاف سازي شود، تا مردم در اين مقوله نيز شاهد عملكرد دوره اينجانب و همكارانم و دوره تحت مديريت و حمايت ايشان باشند و خود قضاوت نمايند.

  غلامرضا پاکدل

   

  ۲۱/۰۹/۹۷

  ابرچسب ها :
  امروز دوشنبه ۵ فروردین ۱۳۹۸
  • تـــازه ترین خبرها
  • پـــربازدیدترین ها
 • ورود سامانه بارشی از روز یکشنبه به کهگیلویه و بویراحمد
 • *پیام تبریک شهردار دوگنبدان بمناسبت آغاز سال نو*  
 • پیام تبریک فرمانده سپاه گچساران به مناسبت فرا رسیدن سال نو
 • پیام تبریک افضل نظری شورای شهر دوگنبدان به مناسبت سالروز ملي شدن صنعت نفت
 • رئیس اتحادیه آجیل و خشکبار یاسوج:خواهش می کنم مردم آجیل نخرند
 • برگزاری رزمایش بزرگ ضد شورش و کنترل اغتشاشات احتمالی گردان امنیتی ناحیه مقاومت بسیج گچساران
 • جریمه حدود ۲ میلیاردی یک شرکت متخلف در کهگیلویه و بویراحمد
 • دشمنان پس از چهل سال وارد یک جنگ ترکیبی و هوشمند علیه ایران شدند
 • مدیرکل راهداری کهگیلویه و بویراحمد رسماً منصوب شد (+حکم)
 • دستور استاندار کهگیلویه و بویراحمد برای شناسایی عامل یا عاملین تخریب بخشی از بافت تاریخی بلاد شاپور
 • کشف یک میلیارد و ۹۲۵ میلیون ریال کالای قاچاق در گچساران
 • یقینی از بیمارستان متواری شده است/ اظهارات صوتی متهم در رابطه با بخشی از متهمین که وی را تهدید کرده‌اند، ارائه خواهد شد
 • افزایش ۶ درصدی کشفیات کالای قاچاق در گچساران
 • اعلام محدودیت های ترافیکی استان کهگیلویه و بویراحمد در تعطیلات نوروز
 • افزایش ۶۸ درصدی صادرات غیرنفتی کهگیلویه و بویراحمد طی ۱۱ ماهه امسال
 • تعرفه برق مناطق کهگیلویه و چرام به نرخ مناطق گرمسیری محاسبه می شود
 • آزمون استخدامی در کهگیلویه و بویراحمد در صحت و سلامت برگزار شد/هیچ شائبه‌ای وجود ندارد
 • دستگیری ضارب مسلح در کمتر از ۱۰ ساعت درگچساران
 • هشدار دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد نسبت به احتمال شیوع تب برفکی
 • دستگیری ۶ نفر از عاملان و مرتبطان سوء قصد نافرجام به رئیس کل دادگستری کهگیلویه و بویراحمد